Foto: Veres Nándor – MTI
Bíró Barna-Botond cere sprijin european pentru protejarea comunităților locale
Incidentele provocate de prezența ursului brun în comunitățile locale continuă să atingă cote alarmante. În perioada ianuarie–iunie 2026, în județul Harghita, au fost emise 148 de mesaje RO-ALERT, în ultima perioadă, în medie, aproape trei alerte pe zi. Aceste cifre reflectă amploarea fenomenului și impactul tot mai mare asupra siguranței persoanelor, precum și asupra bunurilor cetățenilor.
Potrivit președintelui Consiliului Județean Harghita, Bíró Barna-Botond, situația actuală impune măsuri urgente și o regândire a cadrului legislativ privind prevenția și intervenția în cazul conflictelor dintre oameni și carnivorele mari. În acest context, președintele Consiliului Județean își exprimă sprijinul pentru demersurile ministrului interimar al agriculturii, Tánczos Barna, și ale UDMR.
Coexistența om-carnivore mari nu mai este una locale, de aceea, președintele Consiliului Județean Harghita a transmis adrese oficiale către președintele României, Nicușor Dan, ministrul mediului, apelor și pădurilor, Diana Buzoianu, în care prezintă situația din județ, consecințele asupra comunităților locale și necesitatea identificării unor soluții care să restabilească echilibrul dintre protejarea biodiversității și siguranța oamenilor.
Demersurile au continuat și la nivel european, astfel, în 24 iunie, Bíró Barna-Botond a transmis adrese oficiale către europarlamentarii Winkler Gyula și Vincze Lóránt, în care le solicită sprijinul și președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, prin care solicită implicarea instituțiilor europene în gestionarea conflictelor tot mai frecvente generate de prezența ursului brun în apropierea localităților.
În scrisoarea adresată Comisiei Europene se arată că situația actuală depășește capacitatea de intervenție a autorităților locale și naționale prin instrumentele existente. Frecvența incidentelor, numărul ridicat al alertelor și presiunea constantă asupra comunităților justifică abordarea acestei problematici la nivel european și adaptarea politicilor existente la realitățile din regiunile unde populațiile de urs brun au crescut semnificativ.
Consiliul Județean Harghita susține în continuare identificarea unor soluții care să asigure atât protejarea biodiversității, cât și siguranța cetățenilor, astfel încât relația dintre om și natură să poată fi gestionată într-un mod echilibrat și responsabil.
Miercurea Ciuc, 25 iunie 2026






