Consiliul Județean Harghita a dat azi, 23 iunie, ordinul de începere a lucrărilor pe DJ 174C, pentru un sector de 1000 m la ieșirea din Bilbor spre Suceava și 230 m la limita cu județul Suceava. Contractul de modernizare a drumului județean are o valoare de aproximativ 8 milioane de lei cu TVA, executantul lucrărilor este societatea Întreținere Drumuri Harghita SRL, iar durata de execuție este de 12 luni.

În prezent se desfășoară organizarea de șantier și lucrări pregătitoare, iar în perioada următoare vor începe lucrările de execuție a zidurilor de sprijin.  Pe tronsonul DJ174C-limită județul Suceava, au fost prevăzute supralărgiri și supraînălțări în zonele în care lățimea din amplasament a permis acest lucru iar drumul a fost prevăzut cu două benzi de circulație. În plus față de structura rutieră se va executa un strat de 20 cm de blocaj de piatră brută împănată pe toate zonele unde pietruirea lipsește sau cea existentă este contaminată, sub forma unor casete de lărgire. Scurgerea apelor se va realiza prin pantele părții carosabile, prin șanțuri betonate și ranforsate iar  lucrări de apărare-consolidare se vor realiza prin fundații adâncite de parapet, ziduri de sprijin din beton și  dren longitudinal.

Pe timpul execuției vor fi instituite restricții de viteză și interdicții de oprire, parcare sau accese, care vor fi semnalizate corespunzător.

“Continuăm investițiile în infrastructura rutieră din zona de nord a județului, acest proiect fiind foarte important și așteptat de comunitate. Investiția va îmbunătăți conectivitatea și va contribui la creșterea siguranței circulației în zonă”

, a apreciat Bíró Barna-Botond, președintele Consiliului Județean Harghita.

Miercurea Ciuc, 23 iunie 2026